W porównaniu do 2019 roku liczba wydanych przez Polskę wiz dla obywateli Ukrainy w zeszłym roku zmniejszyła się o 43,1% (899 605 wiz w 2019 roku – przyp. red.). Zmniejszenie to było spowodowane pandemią koronawirusa, wskutek której przez niemal dwa i pół miesiąca – od połowy marca do końca maja – polskie konsulaty w Ukrainie nie działały. Jednocześnie, po wznowieniu pracy konsulatów, przy wydawaniu wiz pracowniczych priorytetowo traktowano osoby, które składały wnioski o dokumenty do dalszej pracy w Polsce w sektorze rolnym.
W 2020 roku polskie konsulaty odmówiły 15 765 obywatelom Ukrainy wydania wiz, co stanowi 2,9% od ogólnej liczby złożonych wniosków wizowych.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce wskazują, że na koniec 2019 roku w Polsce przebywało ponad 1,3 mln Ukraińców. Na początku lockdownu, w drugiej połowie marca, z Polski wyjechało ponad 150 tys. ukraińskich migrantów pracowniczych. Latem Ukraińcy zaczęli masowo wracać do pracy w Polsce.
Władze Polski pozwoliły migrantów pracowniczym z poza UE, w tym obywatelom Ukrainy, którzy w momencie lockdownu legalnie przebywali w kraju, na dalsze pozostawanie w RP po zakończeniu ważności wiz przez cały okres pandemii oraz przez 30 dni po jej zakończeniu. Ten przepis funkcjonuje do dziś.