Migrantów zarobkowych z Ukrainy mogą liczyć na automatyczne przedłużenie terminu ważności wiz pracowniczych i pozwoleń na pracę w związku z epidemią koronawirusa.
ak podaje serwis Ukrinform, wprowadzenie tego rozwiązania zawarte jest w pakiecie antykryzysowym dla polskiej gospodarki o wartości 212 miliardów złotych (ponad 45 miliardów euro), który zaprezentowali prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
„Pracownikom z Ukrainy automatycznie będą przedłużane wizy oraz pozwolenia na pracę” – głosi jeden z punktów pakietu wsparcia gospodarczego.
W sumie, pakiet antykryzysowy w Polsce składać się będzie z pięciu głównych bloków: ochrony miejsc pracy, wsparcia systemu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego, wsparcia przedsiębiorczości oraz rozwoju inwestycji w sektorze publicznym.
W szczególności przedsiębiorcy, którzy w związku z epidemią koronawirusa doznają znacznego spadku przychodów, otrzymają od państwa wsparcie w wysokości 40% wynagrodzenia pracowników do poziomu średniej pensji, pozostałe 40% pokryje pracodawca. Ponadto osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło będą mogły oczekiwać pomocy od państwa w wysokości 80% od ustawowego minimum socjalnego. W przypadku przedłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół, rodzicom pozostającym w domu z małoletnimi dziećmi (do 8 roku życia) przysługuje pomoc socjalna na okres do 14 dni.
W pakiecie wsparcia biznesu przewidziane są gwarancje kredytowe, mikropożyczki, częściowe przywrócenie pracy w niedziele w placówkach handlowych, a także tymczasowe zawieszenie składek społecznych do budżetu.
Na wsparcie systemu ochrony zdrowia przeznaczone zostanie 7,5 miliarda złotych (ponad 1,7 miliarda euro) na zapewnienie szpitalom i placówkom medycznym wszystkiego, co niezbędne do walki z koronawirusem, a także na modernizację całego systemu medycznego w kraju.
W sektorze finansowym rząd Polski planuje gwarantować bezpieczeństwo depozytów bankowych, normalne funkcjonowanie banków, systemu płatności bankowych, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie walczyć z nieuzasadnionym wzrostem cen.
Rząd przeznaczy 30 miliardów złotych (6,8 miliarda euro) na wzmocnienie inwestycji w sektorze publicznym, w tym na budowę dróg lokalnych, cyfryzację, modernizację szkół oraz infrastruktury energetycznej kraju.