W związku z epidemią koronawirusa, ukraińskim migrantów zarobkowym w Polsce mogą automatycznie zostać przedłużone terminy ważności pozwoleń na pracę oraz wiz pracowniczych.
Taką informację zawarto w jednym z punktów programu „Ekonomiczny i społeczny antykryzysowy tarcza dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2”, który został opracowany przez polskie władze.
Proponowany pakiet pomocy ekonomicznej o wartości 212 miliardów złotych (około 50 miliardów euro) składa się z pięciu głównych bloków:
- ochrony miejsc pracy (30 miliardów złotych);
- wsparcia przedsiębiorczości (74,2 miliardów złotych);
- bezpieczeństwa systemu finansowego (70,3 miliardów złotych);
- wsparcia systemu ochrony zdrowia (7,5 miliardów złotych);
- rozwoju inwestycji w sektorze publicznym (30 miliardów złotych). –
W ramach proponowanych działań planowane jest automatyczne przedłużenie terminu ważności wiz oraz pozwoleń na pracę dla pracowników z Ukrainy.
Odpowiedni projekt ustawy będzie rozpatrywany przez polski rząd 24 marca, a następnie trafi do parlamentu.
Ponadto, w celu zminimalizowania negatywnego wpływu pandemii SARS-CoV-2 na gospodarkę, rząd planuje podjąć następujące kroki.
W trosce o zachowanie miejsc pracy:
- będzie refundował 40% średniej pensji pracowników tym pracodawcom, którzy z powodu kwarantanny są na skraju zamknięcia;
- osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło otrzymają od rządu pomoc finansową w wysokości 80% od ustawowego minimum socjalnego (około 2000 zł brutto);
- jeśli termin kwarantanny dla przedszkoli i placówek edukacyjnych zostanie przedłużony, rodzicom nadal będzie przysługiwała odrębna pomoc socjalna. Przy tym, na wsparcie mogą liczyć jedynie ci, którzy pozostaną w domu, aby opiekować się dzieckiem do 8 roku życia, a same wypłaty nie będą przekraczać 14 dni.